Please check that this widget Facebook Reviews has a connected Facebook.

עכן החרטומים נע בן צבעי הכחול והאפור, לאורך גבו ישנם כתמים לא אחידים הכהים מצבע גופו. מעל עיניו של עכן החטומים יש 2 קרניים, ואורכו מגיע עד 80 ס"מ. במהלך היום חבוי במחילות או מתחפר בחול, כהגנה משמיע קולות נשיפה. ניזון מציפורים מכרסמים וזוחלים, ונפוץ בכל איזור הנגב מהרי אילת ועד הגילבוע.

מין נחש זה, כמו השפיפון הגדול, הוא עבה ביחס לאורכו. זנבו קצר. אורכו מגיע ל־ 75 ס״מ בלבד. משקלו מגיע ל- 400 גרם. צבעו של העכן הבינוני צהוב עם כתמים חומים בהירים או אפורים. אך יש ביניהם בעלי צבעים עזים ומבהיקים. גם הוא כמו השפיפון, נושא קרניים מעל עיניו. הקרניים מכוסים קשקשים גדולים מעטים, מהם קשקש אחד גדול במיוחד. (זהו אחד האמצעים להבדיל ביניהם). אצל השפיפונים כל הפריטים מקרינים, אך אצל העכן הבינוני גודל הקרניים שונה באוכלוסיות השונות וכן גם בפרטים השונים, ועוד התגלו כי חסרים קרניים אצל פרטים רבים. בארץ לא התגלו פרטים בעלי קרניים, אך בסיני התגלו פרטים בעלי קרניים ארוכות.

לנחש זה תפוצה רחבה בכל המדבריות של החלק הדרומי של ים התיכון, כגון ישראל, סעודיה וירדן. בארץ הוא נמצא באמורים חוליים בלבד, בעיקר בעמק הערבה מסדום ועד נחל מתנע. כמו האפעה, נחש זה בעל קשקשים צדדים בעלי קרין הפונים אחור אלכסונית. הוא משתמש באותה שיטת אזהרה כמו האפעה( שפשוף קשקשים אחד בשני). דבר שמונע איבוד נוזלים מיותרת ממערכת כלי הנשימה. אף מסוגל להשתמש בשתי צורות ההליכה, הרגילה והצדדית, וכן בעזרת קשקשי הצד הללו הוא יכול בקלות להתחפר בחול בשעת סכנה מידית. אך על פי רוב הוא יתחפר, רק אם אין לו ברירה אחרת, כי מאוד קשה להישאר זמן רב בחול החם.

הוא עושה זאת בצורה מיוחדת: על ידי תנועות צדדיות של צלעותיו הנעות לסירוגין בשני צידי הגוף מאחור קדימה כשהוא נשאר במקום. הוא דוחף הצידה וכלפי מעלה את החול עליו הוא רובץ, דבר המאפשר לו לשקוע במקום החול שנדחף הצידה. תוך כדי שקיעתו החול גולש בחזרה ומכסה אותו לחלוטין, ורק בקושי ניתן לגלותו. פעילות זו נעשית במהירות רבה מאוד. לעתים הוא משאיר את חלקו העליון של ראשו, במצב כזה שהאף והעיניים בולטים, כל היתר היה מכוסה לחלוטין. מצב זה מאפשר לו לעקוב אחר הסכנה המתקרבת אליו. במצב זה היה קל יותר לזהותו. כאשר הוא מכוסה כולו ניתן לזהותו על ידי הצורה העקלתונית של גופו. נתן להרים אותו בקלות יחד עם החול. כאשר מופיעה איזו סכנה אך יש לו עדיין די זמן להתחמק, הוא יעדיף מחבוא מוגן יותר, כגון מחילה כל שהיא, שיח סבוך, חור עמוק בסלע וכו'.

התחפרות זו עלולה להיות מסוכנת לנחש, היות ועקב החול החם הוא עלול לאבד יותר מדי נוזלים, דבר שיגרום להתייבשותו וכך גם למותו של הנחש. הוא מתחפר בדרך כלל, רק בשעות המוקדמות של הבוקר, כאשר החול עדיין סביר מבחינת החום. אין לו כושר לחפירה עמוקה. לעתים הוא יעדיף מחסה פחות בטוח על ההתחפרות. לעתים הוא יישאר פשוט על מקומו, יכנס למצב של התגוננות והיה מוכן להכיש בשעת הצורך.

מזונו העיקרי הוא לטאות, עכברים וציפורים, אם כי הוא מעדיף לטאות. גם במין זה, הנקבה מסוגלת להטיל עד 20 ביצים גודל הביצה 2330 x. משקל הביצה 10 גרם. הביצים מתבקעות לאחר 9 שבועות. הזכרים הצעירים מגיעים לבגרות מינית תוך חצי שנה, אך הנקבות מגיעות לבגרות מינית רק בגיל שנתיים וחצי.

Related posts

שפיפון הנגב – (Pseudocerastes persicus fieldi)

השפיפון הינו נחש עבה צבע גופו חום אפור ולאורך גופו ישנם כתמים לא אחידים אשר כהים יותר מצבע גופו, לאורך עיניו ישנם כתמים חומים ומעל עיניו ישנם קרניים, אורכו מגיע עד 90 ס"מ. כהגנה משמיע קולות נשיפה. ניזון מציפורים מכרסמים וזוחלים ונפוץ במרכז הנגב בבקעות מישוריות. השפיפון בעל זנב...

Text on the button

צפע חרמון – (Vipera Bornmulleri)

צבע גופו של צפע החרמון נע בין סגלגל לחום, לאורך גבו כתמים אשר כהים יותר מגופו,אורכו מגיע עד 80 ס"מ. ניזון ממכרסמים וזוחלים ונפוץ בחרמון. צפע זה התגלה בחרמון מיד לאחר מלחמת ״ששת הימים״ ב־ 73 . הוא חי ממגדל שאמס ומעלה. צבעו חום אפרפר עם כתמים קטנים חומים...

Text on the button

צפע ארץ ישראלי – (Vipera palaestinae)

הצפע הארץ ישראלי הוא הנפוץ מבין הנחשים הארסיים הנמצאים בישראל. הצפע הינו נחש עבה צבעו גוונים של חום, על גבו ישנם מעוינים מחוברים, אורכו מגיע עד 135 ס"מ. במשך היום ימצא במקום מסתור מוצל,כהגנה משמיע קולות נשיפה. ניזון ממכרסמים זוחלים וציפורים. בארץ הוא נמצא בכל האזור הים תיכוני והגליל...

Text on the button